Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.39
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WP18
$24.39
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Metal |
| Width | 14 in |
| Height | 10 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Printed Language | English |
| Sign Legend | No Smoking No Flames No Sparks |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Format | ANSI/OSHA Format |
| Mfr. Model # | LCU4-0205-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format ANSI/OSHA Format, Sign Legend No Smoking No Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text