Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 456M38
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Header | Notice |
| Sign Legend | Do Not Smoke, Eat Or Drink In This Area |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Height | 10 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Width | 14 in |
| Mfr. Model # | LCU5-0024-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Do Not Smoke, Eat Or Drink In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text