Lockout Padlock: Keyed Different, Nylon, Std Body Body Size, Hardened Steel, Std, Red, Plastic
In Stock
$185.25
/each
Earn 185 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Padlock: Keyed Different, Nylon, Std...
Item 2XU66
$185.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1882 |
| Brand | BRADY |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Temperature Resistant |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Padlock Shackle Material | Hardened Steel |
| Key Style [NEW] | Standard Cut |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Vertical Shackle Clearance | 1-1/2 in |
| Lock Material | Nylon Body with Hardened Steel Shackle |
| Body Size | Standard Body |
| Storage Protection Code | A |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Overall Width | 1.5 in |
| Shackle Length | Standard |
| Body H x W x T | 1-3/4 in x 1-1/2 in x 13/16 in |
| Body Dimensions (H x W)_Combined | 1-3/4 in x 1-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 51339 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Body Material_Coating_Combined | Plastic |
| Padlock Body Material | Nylon |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Pack Size | 6 |
| Shackle Type | Open |
| Tumbler Mechanism_Broad | Standard Cut 6 Pin |
| Labeling | Label Included |
| Body Color | Red |
| Freight Class Code | 18 |
| Shackle Height | 1-1/2 in |
| Shackle Material Finish | Triple Coated |
| Minimum Temperature | 0 Degrees F |
| Body Thickness | 13/16 in |
| Horizontal Shackle Clearance | 13/16 in |
| Pack Quantity_Broad | Select Color and Pack Size |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Opening Type | Key |
| Width Across Shackle | 3/4 in |
| Body Height | 1-3/4 in |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Number of Tumbler Pins | 6 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Key Type | Keyed Different |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Header | Danger |
| Padlock Brand | BRADY |
| Features | Non-Conductive Nylon Shackle, Lock Set Keyed Different |
| Body Material_Broad | Plastic |
| Standards | OSHA |
| Number of Keys Included | 6 |
| Includes | (6) French Labels, (6) English Labels, (6) Padlocks, (6) Spanish Labels, (6) Keys |
| Recyclock_Combined | 51339 BRADY |
| Includes Label | Padlock Label |
| Shackle Material | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Key Style_New | Standard |
| Language | French, English, Spanish |
| Key Mechanism_Broad | 6 Pin |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Maximum Temperature | 250 Degrees F |
| Key Combinations | 40,000+ |
| Display Sell UOM | PK |
| Non-Removable Key | Yes |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Mfr. Model # | 51339 |
Description
Lockout Padlock, KD, Red, 1-3/4"H, PK6