Gate Valve Lockout: Hinged, For 5 in Max Hand Wheel Dia, For 2 1/2 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$30.80
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 5 in Max Hand...
Item 15Y673
$30.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| Header | Danger |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Labeling | Label Included |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Overall Width | 7.28 in |
| Gate Valve Lockout Type | Hinged |
| Display Sell UOM | EA |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Language | English, French, Spanish |
| Display Qty | 1 |
| Overall Height | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 65591 |
| Valve Type_Combined | Hinged 65591 |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Impact Resistant |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Standards | ANSI Z244, UL 94-HB, OSHA 29 CFR 1910.147 (C) (4) (ii) (A) (1) / (c) (5) (ii) (C) (1) |
| Freight Class Code | 37 |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 2-1/2 in |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Lockout Color | Yellow |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Minimum Temperature | -40 Degrees F |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Maximum Temperature | 302 Degrees F |
| Includes | French Danger Labels, Spanish Danger Labels, English Danger Labels |
| For Maximum Handle Thickness | 1.25 in |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 5 in |
| Outside Diameter | 5.6 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Handle Type | Hand Wheel |
| Storage Protection Code | A |
| Mfr. Model # | 65591 |
Description
Gate Valve Lockout, Fits Sz 2-1/2 to 5