Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$35.90
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53GA39
$35.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Features | Protective Cap |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Overall Height | 108.5 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Mfr. Model # | K0122.93081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated