Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FZ48
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 50 mm |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 32 mm |
| Measurement System | Metric |
| Features | Protective Cap |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.92082X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated