Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 35 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EY60
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 67.2 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2082X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 67.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated