Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 20 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$34.05
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53GA43
$34.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Orange |
| Overall Height | 78.5 mm |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.93082X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated