Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 55 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53EY44
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M6 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 55 mm |
| Overall Height | 87.2 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0737.2062X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 87.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated