Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 25 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$23.91
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FH43
$23.91
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M6 |
| Color | Orange |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 70.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.2062X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated