Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 15 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$30.60
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FZ21
$30.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M6 |
| Features | Protective Cap |
| Thread Length | 15 mm |
| Overall Height | 60.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Mfr. Model # | K0122.92062X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated