Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 50 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.52
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FD29
$20.52
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 83 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Measurement System | Metric |
| Color | Orange |
| Thread Size | M5 |
| Mfr. Model # | K0122.0052X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated