Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 45 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FD28
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M5 |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 45 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 78 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Color | Orange |
| Handle Length | 30 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0122.0052X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 78 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated