Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 55 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Orange
In Stock
$32.30
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FV72
$32.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 43 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 55 mm |
| Overall Height | 122.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M12 |
| Color | Orange |
| Handle Length | 95 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0122.4122X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 122.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated