Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53EY83
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 82.2 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Orange |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Size | M10 |
| Mfr. Model # | K0737.2102X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 82.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated