Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 40 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Orange
In Stock
$31.65
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FV18
$31.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 43 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M10 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 107.5 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 40 mm |
| Handle Length | 95 mm |
| Mfr. Model # | K0122.4102X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated