Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 25 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$30.60
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FZ63
$30.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Features | Protective Cap |
| Color | Orange |
| Overall Height | 70.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M10 |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.92102X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated