Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 20 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$39.20
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53EZ78
$39.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 20 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 62 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Size | M10 |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Orange |
| Mfr. Model # | K0737.3102X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 62 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated