Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #8-32 Thread, 15 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$18.84
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #8-3...
Item 53FF04
$18.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 48 mm |
| Thread Size | #8-32 |
| Measurement System | Inch |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 15 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.0AE2X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 48 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated