Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-32 Thread, 30 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$21.16
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FE16
$21.16
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | #10-32 |
| Handle Length | 30 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Inch |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Length | 30 mm |
| Color | Orange |
| Overall Height | 63 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0A12X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 30.00mm, Overall Height 63 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated