Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-32 Thread, 20 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$21.08
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FE14
$21.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Inch |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 20 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Size | #10-32 |
| Handle Length | 30 mm |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 53 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0A12X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 20.00mm, Overall Height 53 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated