Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, #10-32 Thread, 25 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$31.00
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, #10-32...
Item 53GC84
$31.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | #10-32 |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 58 mm |
| Measurement System | Inch |
| Handle Length | 30 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Orange |
| Mfr. Model # | K0123.0A12X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 25.00mm, Overall Height 58 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated