Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M8x1.25 Thread, 12 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$15.29
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 6KNN6
$15.29
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 45.5 mm |
| Thread Size | M8, M8x1.25 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 12 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Material | Steel |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Color | Orange |
| Mfr. Model # | K0269.2082 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Overall Height 45.5 mm, Overall Length 75 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Thread Pitch 1.25 mm, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole