Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M16 Thread, 70 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$34.90
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 6KRW2
$34.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 49 mm |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 147 mm |
| Thread Size | M16 |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Color | Orange |
| Thread Length | 70 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0269.5162X70 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 147 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud