Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, #8-32 Thread, 9 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Red
In Stock
$11.95
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, #...
Item 6KNL7
$11.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Overall Height | 33.5 mm |
| Measurement System | Inch |
| Thread Size | #8-32 |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Color | Red |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Length | 9 mm |
| Mfr. Model # | K0269.1AE84 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Red, Thread Size #8-32, Overall Height 33.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole