Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 3/8"-16 Thread, 30 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Red
In Stock
$20.15
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 3...
Item 6JTV8
$20.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Overall Height | 88 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Measurement System | Inch |
| Color | Red |
| Handle Length | 80 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Hub Height | 37 mm |
| Mfr. Model # | K0269.3A484X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Red, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 88 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud