Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, M16 Thread, 23 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$55.30
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, M16...
Item 6KPJ6
$55.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Length | 23 mm |
| Overall Height | 77 mm |
| Hub Height | 49 mm |
| Thread Size | M16 |
| Color | Orange |
| Handle Length | 110 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Mfr. Model # | K0270.5162 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Overall Height 77 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole