Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, #10-32 Thread, 9 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$23.94
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, #10-...
Item 6KPA1
$23.94
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Overall Height | 33.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Measurement System | Inch |
| Color | Orange |
| Thread Length | 9 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | #10-32 |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Mfr. Model # | K0270.1A12 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Overall Height 33.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole