Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M6 Thread, 30 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Red
In Stock
$14.12
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 6LPX5
$14.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Overall Height | 63.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 30 mm |
| Color | Red |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M6 |
| Mfr. Model # | K0269.10684X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Red, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 63.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud