Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 3/8"-16 Thread, 17 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Yellow
In Stock
$24.04
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 3...
Item 6KNV0
$24.04
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Inch |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Overall Height | 66 mm |
| Handle Length | 95 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Color | Yellow |
| Thread Material | Steel |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Thread Length | 17 mm |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Hub Height | 43 mm |
| Mfr. Model # | K0269.4A416 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Yellow, Thread Size 3/8 In.-16, Overall Height 66 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole