Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M10 Thread, 14 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Blue
In Stock
$18.92
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 6KNR9
$18.92
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Color | Blue |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Thread Size | M10 |
| Overall Height | 58 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Length | 14 mm |
| Mfr. Model # | K0269.31087 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Blue, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Overall Height 58 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole