Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M8 Thread, 55 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$22.61
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 6HRX9
$22.61
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 113 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Length | 55 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M8 |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Mfr. Model # | K0269.3082X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 113 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud