Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 2.25 in ID, 3.004 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$90.55
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR09
$90.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 3.004 in |
| System of Measurement | Inch |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 0.375 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 2.25 in |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 57.1576.29.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.004 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal