Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1 in ID, 1.625 in OD, 0.25 in Wd
In Stock
$70.05
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN07
$70.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 0.25 in |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 1.625 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 1 in |
| Mfr. Model # | 25.441.276.35TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1 in, Outside Diameter 1.625 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal