Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 118 mm ID, 140 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL92
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 13 mm |
| Inside Diameter | 118 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 11814013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 118 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal