Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitrile, 220 mm ID, 250 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$804.50
/each
Earn 804 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitril...
Item 60ZC66
$804.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Overall Width | 12 mm |
| Seal Design | SF |
| Outside Diameter | 250 mm |
| Number of Lips | 1 |
| Inside Diameter | 220 mm |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Mfr. Model # | 22025012SF |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SF, Inside Diameter 220 mm, Outside Diameter 250 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal