Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 175 mm ID, 200 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$398.00
/each
Earn 398 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU70
$398.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 175 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 17520012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 175 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal