Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$55.90
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53HY83
$55.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Features | Protective Cap |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Color | Black |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 108.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0123.93081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated