Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$55.90
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53HY82
$55.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Color | Black |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 80 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0123.93081X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated