Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$49.15
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53HY19
$49.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Thread Length | 60 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Features | Protective Cap |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 32 mm |
| Overall Height | 105.5 mm |
| Mfr. Model # | K0123.92081X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated