Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$48.25
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53HY18
$48.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 50 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Features | Protective Cap |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Mfr. Model # | K0123.92081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated