Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$47.20
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53GG26
$47.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Overall Height | 118.5 mm |
| Thread Size | M8 |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 80 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Mfr. Model # | K0123.3082X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 118.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated