Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$39.55
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53GE94
$39.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 105.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Color | Orange |
| Thread Length | 60 mm |
| Mfr. Model # | K0123.2082X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated