Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, #10-32 Thread, 20 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$31.00
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, #10-32...
Item 53GE17
$31.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 54 mm |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 40 mm |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 20 mm |
| Measurement System | Inch |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0123.1A12X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated