Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 15 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$34.05
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53GA62
$34.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Orange |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 73.5 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Size | M10 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 15 mm |
| Features | Protective Cap |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.93102X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 73.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated