Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$34.05
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53GA44
$34.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 25 mm |
| Features | Protective Cap |
| Handle Length | 80 mm |
| Overall Height | 83.5 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Thread Size | M8 |
| Mfr. Model # | K0122.93082X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated