Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 45 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FZ67
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 32 mm |
| Overall Height | 90.5 mm |
| Color | Orange |
| Features | Protective Cap |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M10 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 45 mm |
| Mfr. Model # | K0122.92102X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 90.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated