Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FZ58
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Black |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Thread Size | M10 |
| Thread Length | 50 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 65 mm |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.92101X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated