Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$31.60
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FZ56
$31.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | M10 |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 32 mm |
| Color | Black |
| Features | Protective Cap |
| Mfr. Model # | K0122.92101X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated