Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 35 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FZ45
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 35 mm |
| Overall Height | 80.5 mm |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.92082X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 80.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated